group-telegram.com/LocalHistoryUA/4578
Last Update:
105 років тому почав діяти перший радянський концтабір СЛОН.
Про нього казали, що влада тут не “совєтская, а соловєцкая”. Свавілля, важка рабська праця та масова смертність, у тім числі й через страти – стали характерними символами майбутньої таборової системи СРСР. Саме у Соловецькому таборі утримували бранців, яких 1937-го розстріляли у Сандармоху.
Соловецький табір спеціального призначення (з російської Соловецкий лагерь особого назначения – СЛОН) підпорядковувався безпосередньо Головному політичному управлінню (ГПУ) – політичній поліції. І якщо на початку 1920-х там утримували близько 200 в’язнів, то у другій половині 1923-го – понад три тисячі. Десять відсотків з них – жінки.
Арештантів поділили на три категорії. До першої належали «політики» – політв’язні з інших лівих партій чи анархісти. Вони мали полегшений режим, додатковий харчовий пайок та самоврядування.
Друга група – “каери” – контрреволюціонери, або ж різного виду інтелігенція, духовенство, дворяни чи буржуазія. В класовій ідеології їх сприймали як найбільших шкідників, то ж і перебували в найгірших умовах. Вони не підпадали під амністії, їх залучали до важких робіт, а будь-яку спробу втечі трактували, як намір “підняти повстання” – тож розстрілювали на місці.
До третьої групи, яку часом називали “шпаною”, належали кримінальні в’язні. Здебільшого це були жебраки, бездомні підлітки чи повії, яких на Соловки відправляли в адміністративному порядку – виселяючи з міських вулиць.
Про концтабір, де утримували українську еліту, зокрема етап, що став “розстріляним відродженням” читайте у матеріалі Святослава Липовецького ↓
https://localhistory.org.ua/texts/statti/slon-pershii-i-vzirtsevii-radianskii-kontstabir/
BY Локальна історія

Share with your friend now:
group-telegram.com/LocalHistoryUA/4578