group-telegram.com/summereading/521
Last Update:
Вже мабуть добра чверть століття минула з того дня, як я дивився фільм Тоні Кея «Американська історія Ікс», але відтоді я так жодного разу не наважився передивитися цей страшний калейдоскоп жорстокості, насилля та расової ненависті.
Американський "скелет у шафі" ще навіть не встиг стати скелетом — надто живими і болісними досі є спогади про тисячі випадків лінчування "кольорових" представників американського суспільства — афроамериканців, китайців, індіанців...
Чорну комедію Персіваля Еверетта «Дерева» неможливо вписати у межі якогось одного жанру, позаяк це і кримінальна драма, і роман жахів, і поліцейський детектив, і загадкова історія з елементами містики, і політична сатира. А зважаючи на місце у фіналі Букера — ще й інтелектуальний роман.
Завдяки коротким розділам, які переважно складаються з кумедних або тупих діалогів, швидкій зміні декорацій та величезній кількості персонажів, ця розповідь не просто легко читається — вона буквально «горить» в руках читача. Попри велику кількість жорстоких убивств — білих чоловіків хтось душить колючим дротом і каструє — неможливо не читати запоєм цей цікавезний «франкенштейн», виплеканий на перетині купи жанрів
Взявши за основу реальну історію з 1955 року про катування та лінчування чорношкірого підлітка Емметта Тілла, якого звинуватили в образі білої жінки, автор вигадує фантастичну казку про справедливу помсту усім причетним (або їхнім нащадкам). Адже убивць хлопчика згодом виправдає суд присяжних, який складався з білих.
У романі Персіваля Еверетта малоприємних білих чоловіків починають демонстративно убивати за загадкових обставин. Але роблять це якісь «кольорові» месники чи невідома містична сила — ще треба з'ясувати читачеві. В романі для допомоги по з'ясуванню всіх обставин прибувають спеціальні детективи (обидва афроамериканці, які стали полісменами, щоб зброя була не лише у білих) та агентка ФБР (також «кольорова»).
Дуже колоритною персонажкою роману є Мама З. — стоп'ятирічна жінка, яка була свідком лінчування свого батька в 1913 році і з того часу збирає інформацію про всі інші подібні злочини. Загалом таких випадків тисячі і не лише в Південних штатах. Окрім збережених імена та прізвищ конкретних жертв у цьому архіві є також інформація про вбивство десятків неопізнаних «кольорових» чоловіків, жінок, дітей...
Злочини на ґрунті расової ненависті — це надто складна тема для громадян США навіть в ХХІ столітті, в особливо зараз, коли там при владі опинилося зборисько ідіотів з конченим нарцисом на чолі. Позаяк сьогодні розв'язувати цю проблему точно ніхто не буде, гротескний, дуже перебільшений роман «Дерева» може подіяти там, де ніколи не працюватимуть жодні державні правозахисні програми або освітні кампанії.
Попіл тисяч закатованих емметтів тіллів стукає в серцях скривджених, відтак рано або пізно американська частина цивілізованого світу повернеться до якогось з варіантів демократії.
Але спершу ми всі, на жаль, змушені будем піти долиною темряви смертної, через нові Темні Віки...
BY Літо купує книжки

Share with your friend now:
group-telegram.com/summereading/521